top of page

MEKTUP SANATI (MAIL ART)

Güncelleme tarihi: 6 Şub 2022


Thomas Kutzli, 1995

Alıcının ve gönderenin kişiliğine, zamana ve mekana uygun olarak değiştirilmiş, damgalanmış ve teslim edilmiş orijinal mektuplar. Bu nedenle, çoğu parasız olarak verilmiş ve asla bir kez daha tekrarlanamazlar. Eserlerin çoğu, orijinal posta damgalarını ve pulları belirgin bir şekilde sergiler. Temel motif iletişimin dijital olması gerekmediğini hatırlatmaktır.

Thomas Kutzli, 2001

Tarihçesi


"Posta sanatı 1960'larda, sanatçıların geleneksel ticari kanallar aracılığıyla sergilemek veya satmak yerine, posta yoluyla şiir veya çizimlerle yazılmış kartpostallar göndermesiyle başladı.

Kökenleri Marcel Duchamp ve Kurt Schwitters ile İtalyan fütüristlerinde bulunabilir. Ancak 1950'lerin ortalarında sanat dünyasının önde gelenlerine küçük kolajlar, soyut çizimlerin baskıları ve şiirler gönderen ve sonunda New York Yazışma Okulu olarak bilinen şeyin ortaya çıkmasına neden olan New Yorklu sanatçı Ray Johnson'dı. Posta sanatı ve kartpostallar, paketler, fakslar, e-postalar ve bloglar dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde olabilir. 1960'larda Fluxus sanatçısı On Kawara, arkadaşlarına ve ailesine yaşadığını bildiren telgraflar gönderdi. 1990'ların ortalarında, sanatçı ve küratör Matthew Higgs, aralarında Martin Creed'in de bulunduğu genç İngiliz sanatçıların eserlerini eleştirmenlere ve küratörlere yayınlayan Imprint'i kurdu.

Net art'ın atası olarak kabul edilir.


Çeviren: Dilek Kutzli

Kaynak : https://www.tate.org.uk/art/art-terms/m/mail-artKurt Schwitters, Opened by Customs, 1937

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

OMPHALOS

bottom of page