top of page

LOUİSE BOURGEOIS

Güncelleme tarihi: 6 Şub 2022


En ünlü eseri, yaşamının son 12 yıllık döneminde bitirdiği (örümcek biçimli) Maman adlı yapıt olan Bourgeois, dokuma duvar halısı onarımcısı bir babanın kızı olarak Paris'te doğdu.

12 yaşındayken duvar halılari için çizim yapmaya başladı. 15 yaşına geldiğinde Paris Sorbonne'da matematik okudu. Geometri alanında yaptığı çalışmalar, onun kübist çizimleri için bir altyapı oluşturdu. Hala bir arayış içinde once "Ecole de Louvre"'da ve sonra "Ecole des Beaux-Arts" da öğrenimini sürdürdü. Sonra sanatçı Fernand Leger'in atelye asistanı olarak çalıştı. 1938'de Amerikalı eşi Robert Goldwater ile ABD'nde New York şehrine geldi ve burada "Art Students League of New York" okulunda oğrenimine devam etti. Eğer Paris'te kalsaydı bir sanatçı olarak hayatına devam edemiyeceğini belirtti.

21. yüzyıl Amerikan heykel sanatının öncülerinden olan Louise Bourgeois, 60 yıldan fazla uğraştığı sanat yaşamında önceliği kendi tanıklıklarına verdi. 1930'larda resimle başladığı sanatı gerçeküstücü izler taşır. Yapıtlarına sürekli yansıyan hüzün olgusundan kurtulmaya çalışmasının yanında, aldığı matematik eğitiminin de etkisiyle 1947 sonrasında ilk heykel çalışmalarından sonra varoluşçu düşünceyi benimsediğini açıkladı. Eserlerinin bazıları soyut olmakla beraber onlar hakkında konuşmalarında eserlerini sembol olarak ifade etmekte ve ilişkiler yani bir şeklindeymiş gibi bir tek varlığın çevresine bağlantısı- üzerine odaklanmaktadır.


Eserleri için ilhamını çocukluğundan almaktadır. Özellikle evlerinde yaşayan bir dadı ile babasının ilişkisini ve annesinin bu ilişkiyi görmeyi kabul etmemesinden etkilenmiştir. Doğumundan beri kendinin babasının "vurucu-izlenimi" olduğunu iddia etmektedir. Bourgeois eserlerinde öfke, ihanet ve kıskançlık hislerini açığa vurmaktadır ama bu alaycı şakacılık şeklinde ifade edilmektedir. Heykelleri için lastik, tahta, taş, metal gibi çok çesitli malzemeler ve ailesinin ana işi olan dokuma duvar halıcılığına uygun olarak da kumaş ve tekstil de kullanmıştır. Hazırladığı bazı eserler erotik ve cinsel imajlardan oluşmuş ve (kendine göre kümülüs tipi bulutlari andırdıkları için) "kümül" olarak adlandırdığı yuvarlak motifleri içermiştir.

Zaman zaman feminist eğilimler de gösteren Bourgeois, küçüklüğünde babasından gördüğü aşağılanma etkisiyle "Babanın Yok Edilmesi" adlı bir eser de ortaya koymuştur.


Arch of hysteria, Louise Bourgeois 1993

Kendi ifadesiyle "Erken dönem işlerim düşmekten korkmakla ilgiliydi. Sonraki işlerim düşme sanatı ile ilgili oldu. Kendini incitmeden düşmek yani. Şimdi yaptığım ise hiç düşmeyip asılı kalma sanatıdır." diyen Bourgeois, birçok ödül sahibidir. New York Modern Sanatlar Müzesi’nde 1982 yılında retrospektif sergi açan "ilk kadın sanatçı" unvanını taşır. Bundan başka, Boston Massachusetts Güzel Sanatlar Fakültesi ve Brooklyn - Pratt Enstitüsü'nce "onur ödülü-doktorası"'na layık görülmüştür. Paris'te şehir Modern Sanat Müzesi'nde sergilenen Maman adlı eserini; annesine benzeterek her ikisinin de kırılganlık ve dantel örmelerini eşleştiren Bourgeois, 1993 yılında ABD'yi Venedik Bienali'nde temsil etmiştir.


Kaynak: http://www.maroon.com.tr/Heykel/louise-bourgeois

Daha fazlası bilgi için Bknz. http://www.felsefeekibi.com/sanat/isimler/isimler_alfabetik_bourgeois_louise.html

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

OMPHALOS

bottom of page